Klenoty a šperky v 21. století

Vývoj moderních klenotů

 Zdánlivě je vše stejné, jako před řekněme 20 lety. Ale není to tak.

Mnohé se od osmdesátých a devadesátých let změnilo. Vezměme si například jen ceny vzácných kovů a ceny jemné, vysoce odborné lidské práce. Toto se změnilo zejména v zemích bývalého tzv. Východního bloku, kde cena lidské práce stoupla mnohonásobně, přesto se ale stále ani neblíží úrovni Západní Evropy.

Bavíme-li se o ručně vyráběných špercích, nemůžeme pominout vývoj na poli 3D tisku. Ano, stále potřebujete někoho, člověka, který šperk navrhne, ale technologie jde kupředu neuvěřitelně, podívejte se na video.

Dále tu máme ceny drahých kovů a kamenů. Cena zlata obecně vzato dlouhodobě stoupá. Mnoho investorů jej považuje za spolehlivou konzervativní investici. Pomineme-li, že nic jako naprosto spolehlivá investice není, cena zlata opravdu stoupla a s cenou lidské práce stoupla pochopitelně cena konečná. Dnes už se nad tím těžko někdo pozastaví, což je asi v pořádku, protože klenotníci musí čelit zahraniční konkurenci.

Co hodně trh změnilo byl za prvé nástup online obchodů a příchod velkých prodejců, jako je Swarovski, ale i třeba Zara a podobní. Internet a extrémně levné šperky z Číny obsadily prakticky spodní část cenového spektra.  V tomto segmentu došlo k jakési mcdonaldizaci. V Čechách přežívají tradiční velcí hráči, jako jsou například Klenoty Aurum, nebo celá škála online prodejců. A pak jsou tu malí místní hráči, respektive malí ve srovnání s největšími hráči ve smyslu velikosti podniku, ale velcí kvalitou. Zakázková výroba je to, co je živí a vzrůst ekonomické síly a zejména parity kupní síly v České republice je už léta tím, co to umožňuje. Pochopitelně, kupní sílu v ČR představuje z velké části Praha a tudíž cizinci. Podíváme-li se do Pařížské a na Příkopy, je to zjevné. Ale jak se shodují prodejci z těchto míst, doba, kdy tam nakupovali z devadesáti procent cizinci je pryč, díky bohu. Češi se naučili si dopřát kvalitu, dokonce i špičkovou kvalitu a v tomto ohledu místní vyšší třída nijak nezaostává za Evropou. A například oblíbený Louis Vuitton se stal dnes symbolem vyšší střední třídy, zatímco ještě před pár lety se na něj v ČR pohlíželo jako na symbol třídy vyšší.

louis vuitton